|
8. října
Začátek: 20:00
Koncert
Cena: 120 Kč
|
|
|
|
Kde: Bounty Rock Café
Hálkova 2, Olomouc, okres Olomouc [Olomoucký]
Zobrazit na mapě
|
Skupina CIMRMANOVO TORZO je složená ze zkušených muzikantů, které dohromady svedla láska k big beatu a touha hrát. Začínala v roce 1966 jako kapela TEAP 3210 a pod tímto názvem úspěšně dobývala pódia. Jak šel čas, měnilo se nejen obsazení kapely, ale i její název. V roce 1969 inspirovaly muzikanty rozhlasové pořady z nealkoholické vinárny U Pavouka a tak se rozhodli pro změnu. Kapelu přejmenovali na „Jára Cimrman Group" a později v sedmdesátých letech na TORZO. Koncem devadesátých let se vrátili oklikou k Cimrmanovi a název rozšířili na Cimrmanovo Torzo. „Dalšími krycími názvy kapely byly v průběhu let Krakatit, Medúza, Ornament... a také Senior Band," zavzpomínal zakladatel kapely a zároveň basák Alois Pátek. Skupina byla od konce 60. let i později velmi populární. Vždyť k jejím členům kdysi patřili mnozí později slavní hudebníci, jak uvedeno dále v textu. A jak vlastně lipenská kapela, která je perlou mezi bigbeatovými skupinami, vznikla?
Je to již dávno, před sedumačtyřiceti lety se sešlo v aule Střední průmyslové školy stavební v Lipníku nad Bečvou několik spolužáků. Velké rádio, několik levných kytar a postupně se zvětšující sada bicích nástrojů byla základem nové bigbeatové skupiny Rodeo. Tak vzpomínal na začátky Jan Šablický, bývalý manažer a zvukař.
Následovaly měsíce tvrdé dřiny, než skupina pod názvem TEAP 3120 vystoupila poprvé na veřejnosti. Její páteř tvořili dva bratři. Čtrnáctiletý bubeník Tomáš Pátek a jeho starší bratr Alois, který hrál řízením osudu na basovou kytaru. Sólovou kytaru mistrně ovládal Emil Tříska a doprovodnou - „beklajt" (back light) a zpěv Petr Lutka.
Jak šel čas....
Repertoár kapely byl od prvopočátků progresivní. Byl prokládán historickými okénky, ve kterých se hrály skladby prvotních českých bigbeatových skupin, jako byly Matadors, Flamengo nebo Blue Effect. Skupina měnila obsazení a pod tlakem okolností i názvy. Bigbít zde hrál i folkař Petr Lutka, později člen sdružení ŠAFRÁN. V roce 1969 se začal na zkouškách objevovat Miroslav Válek, nynější zpěvák a hráč na příčnou flétnu. O tři roky později odešel na vojnu Alois Pátek. Muzikanti tak navázali spolupráci s hudebníkem Václavem Vlasákem, později členem kapely CITRON, se kterým přišel do kapely i výborný kytarista hranické skupiny Dinosaurus Jan Mirga. Později se v alternaci objevil také Václav - Dalibor Janda a Alexandr Mirga, mladší bratr Jana Mirgy. V kapele hrál i vynikající kytarista Jaroslav Bartoň, později CITRON a KREYSON, a klávesista a varhaník Luboš Nohavica, později ABRAXASa jiné, dnes vystupuje s Ester Kočičkovou. Tomáš Pátek později hrál ve skupině Pavla Nováka PROTO, spolu s Bartoněm a Vlasákem. V roce 1978 nadešla poslední sezóna této skupiny TORZO. Plamen dohořel a skupina ukončila, naštěstí jen na čas, svou činnost. Někteří hudebníci se dali na profesionální dráhu, ale některé touha hrát spojila opět dohromady. V devadesátých letechCIMRMANOVO TORZO ve složení bratři Pátků, Emila Třísky i Mirka Válka působí opět jako večernice na hudebním nebi. V nedávné době hrála kapela s přerovským kytaristou Petrem Skácelem. Potom se objevuje v sestavě i hráč na klávesy Daniel Adámek a kytarista René Szeleczký. Posledním klávesistou a kytaristou v kapele po alternujícím Zdeňku Spurném je Jarda Šimek z Olomouce. Repertoár Cimrmanova Torza je náročnější, hrajeme zejména skladby od Jethro Tull, ale ten klasický big beat je pořád v nás, chceme jej znovu hrát." dodává zakladatel kapely Alois Pátek.
A proč Jára Cimrman?
Vycházíme z toho, že prakticky všechny skladby, které hrajeme, původně složil Jára Cimrman, který je často ztrácel při svých cestách Evropou i jinde.
A navíc: Podle historických pramenů měl k městu Lipník nad Bečvou velmi dobrý vztah. Z Lipniku totiž pocházela mistrova oblíbená sténografka slečna Františka Podhájská která bydlela v Lipníku u svých příbuzných, rodiny Neznámých. Pracoval zde na mnoha svých dílech, i hudebních, a vždy, když odsud nakvap odjížděl, myslel, že odjíždí naposledy. Nikdy ale nezapomněl vyjádřit svůj vřelý vztah k městu. "Nejsem z kamene", říkal vždy, když se k Františce do Lipníku vracel. Tím spíše nás mrzí, že dosud není naplněna Cimrmanova touha mít v Lipníku vlastní kamenný pomník.
A torzo...? Občas tak vypadáme, ale nenechte se zmást naším věkem......
Akce přidána: 1.5.2016
| Autor:
neumann | Počet založených akcí: 243
Přiřazené stránky:
Bounty Rock Café
SDÍLET TUTO AKCI:
Sdílet tuto akci na Rockface